Altın Sahipleri Pazartesi Gününe Bu Manzarayla Uyanacak: Altın Fiyatları Altüst Olacak

Savaş ve çatışma ortamlarında yatırımcıların yüzünü güvenli limanlara çevirmesi, ekonomi dünyasının en bilindik ezberleri arasında yer alıyor.

7 Ekim’de başlayan Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalar, kısa süreli altın fiyatlarında doping etkisi yaratırken, halihazırdaki çatışma ortamının İran ve İsrail arasına sıçrayarak genişleyecek olmasına yönelik beklenti, emtia piyasalarını adeta altüst etti.

10 Nisan tarihinde başlayan Ramazan Bayramı nedeniyle geçtiğimiz haftanın büyük bölümünü kapalı şekilde geçiren yurtiçi piyasalar, xauusd paritesinde yaşanan tarihi tırmanıştan henüz etkilenmedi. Ons altındaki rekorların, pazartesi günü gram altın ve çeyrek altın fiyatlarını da doğrudan etkilemesi beklenirken, altın tarafında yaşanan yükselişin nereye kadar süreceğine dair en dikkat çeken yorum ekonomist İslam Memiş’ten geldi.

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan Memiş, yatırımcıları pazartesi günü nasıl bir tablo beklediğini aktarırken, altın sahiplerine birbirinden önemli uyarılarda bulundu:

“ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ İÇİN HAZIRLANIN”

“İran ve İsrail arasındaki gerilim altın piyasalarında fiyatlanmaya neden oldu. Yatırımcılar merak ediyor ‘Acaba bu yükselişler ne kadar sürecek? Nasıl bir hamle yapmalıyız’ şeklinde.

Bayrama açıkta girmemek gerekiyor, alım yapanlara yüzde 50 satış yapanlara yüzde 50 yapması gerektiğini ifade etmiştim. Özellikle bayram tatilinde açıkta kalmamak gerekiyordu çünkü Orta Doğu’da işler kızışabilir uyarılarım vardı.

Ons altında yaşanan bu agresif yükselişle birlikte, altın tarafındaki girişlerimizi bir süre beklettik ve dolar tarafında pozisyon aldık. Bugünkü fiyatlamalara baktığımız zaman, altın ve gümüş tarafında yeni rekorların tazelendiğini hep beraber görmüş olduk.

Altın ve gümüş tarafında bu haftaki rekorların nedeni, İran-İsrail arasında yaşanan gerilimden kaynaklanıyor. Özellikle İran’ın İsrail’e yönelik saldıracağına dair beklenti arttıkça, yatırımcı soluğu altın tarafında almaya devam ediyor. Savaş ortamında güvenli limana olan talep devam ediyor.

Ons altın tarafında cuma günü 2400 dolar seviyeleri aşıldı ve tarihi zirve yenilenmiş oldu. Her ne kadar yurtiçi piyasalarda bayram nedeniyle kapalılık bulunsa da, pazartesi günü bizi yüksek emtia fiyatları ve karışık piyasalar bekliyor olacak. Özellikle eline yeni TL geçmiş olan kişiler, malum bayram ve arefe nedeniyle maaşlar alınmıştır, kenara tatile gidilmediği için para atılmıştır vs. Bu kişiler için yapılacak en iyi yatırım Euro olacaktır.

“PAZARTESİ GÜNÜ ALTIN FİYATLARINDA HER ŞEY TERSİNE DÖNEBİLİR”

Euro/dolar paritesi 1.07’nin altına sarktı. Hem dolar tarafındaki yükseliş hızı sınırlı kaldı, hem de Euro beklenen yükselişi henüz yaşamadı. Şahsen şu anda elime para geçse, TL karşısında ne almak gerekir diye düşünürsem direkt Euro yanıtını veririm. Ancak altın ve gümüş fiyatlarında yıl içerisinde yaşanacak yükselişlere dair beklentimiz devam ediyor. Gram altın tarafında malum zaten biliyorsunuz 3000 TL ile 3500 TL aralığı var yıl sonu için.

Elinde altın bulunduran yatırımcılar bulundurmaya devam etsinler, hiç dokunmasınlar. Yeni altın alacak kişiler ise biraz beklesinler ve yaşanacak düzeltmeleri alım fırsatına çevirsinler. Özellikle ons altın tarafında her ne kadar 2400 dolar seviyeleri görülüp, beraberinde 2600 dolar hedeflense de, kar satışlarının mutlaka gelmesi gerekiyor. Teknik olarak düzeltmelerin mutlaka yaşanması gerekiyor. Bu nedenle ons tarafında biraz daha temkinli kalmaya devam ediyorum. Özellikle İran ve İsrail arasındaki gerilimin sönmesi halinde, ons altın fiyatlarında her şey tam tersine dönebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x