Bayram Yurtçiçek hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören Vatan Partisi MKK Üyesi Bayram Yurtçiçek hayatını kaybetti.

Yurtçiçek’in vefatı sonrası, Türkiye Gençlik Birliği’nin resmi sosyal medya hesabından anısına bir paylaşım yapıldı. TGB yaptığı paylaşımda Yurtçiçek’in vefatını, ‘Hayatını Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesine adayan, TGB’nin her zaman destekçisi olan Vatan Partisi MKK üyesi Bayram Yurtçiçek ağabeyimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesinin ve Türk milletinin başı sağolsun.’ notuyla duyurdu.

BAYRAM YURTÇİÇEK KİMDİR

1949 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu.

1972 Şubat ayında Diyarbakır’da TİİKP (Şafak) davasından tutuklandı. 1974 yılında çıkarılan af kanunundan yaralanarak tahliye edildi. 1974 yılında çıkarılan haftalık Aydınlık dergisinin Diyarbakır bürosunun açılışında görev aldı. Aydınlık dergisi hakkında açılan davada yargılandı ve bu nedenle 3 ay kadar Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde yattı. 1975 yılında Toprak İş Sendikasında tarım işçilerini örgütlemek için çalıştı. Bu sırada yapılan İskenderun-Adana Bağımsızlık yürüyüşüne katıldı ve örgütlenmesinde görev aldı. Yürüyüş sonrası tutuklandı ve bir ay kadar Adana cezaevinde tutuklu kaldı.

Diyarbakır ve çevresinde Halkın Sesi ve daha sonra da Aydınlık dergilerinin temsilciliğini ve dağıtımını yaptı. 1978 yılında kurulan TİKP’de Diyarbakır İl yöneticiliği ve günlük olarak çıkarılan Aydınlık gazetesinin Diyarbakır bölge temsilciliği yaptı.

12 Eylül’den sonra askere gitti ve dönüşte tutuklandı. 12 Eylül sonrası TİKP içinde çıkan tartışma ve ayrışmada liberal akıma karşı çıktı. Sosyalist Parti kurma çalışmalarına aktif olarak katıldı. Sosyalist Parti’de Güneydoğudan sorumlu Genel Sekreter yardımcılığı görevinde bulundu. Çankaya İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve Teori dergisi yazı kurulu üyeliklerinde bulundu.

İşçi Partisi’nin 1998 yılında kurulan Kardeşlik Bürosu başkanlığına atandı. Partinin Adana ve Mersin il başkanlıklarını yaptı. İşçi Partisi 6-7 ve 8. dönem Merkez Karar Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Kardeşlik Bürosu başkanlığı ve Örgütlenme Bürosu üyeliği görevlerinde bulundu.

2013 Ekim ayında gerçekleştirilen 9. Genel Kurultay’da Merkez Karar Kurulu üyeliğine seçildi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Evli, üç erkek ve bir kız babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x